У мору разних информација које долазе са свих страна, неопходно је пратити упутства и мере саопштене од стране органа Републике Србије. Особе које су у високом ризику од настанка озбиљних, по живот значајних последица, су сви они који су старији од 65 година, као и они који имају озбиљна хронична обољења и стања која умањују имунолошке капацитете организма.
Према СЗО најчешћи симптоми КОВИД- 19 су:
- грозница,
- умор,
- сув кашаљ
- губитак укуса и мириса
Могу се јавити :
- цурење из носа,
- запушеност носа,
- обложеност грла
- пролив
Период инкубације може да варира од 1 дана до 14 дана, највише заражених је имало симптоме петог-шестог дана. Многи инфицирани Корона вирусом не морају имати симптоме и они су најопаснији за старије и здравствено угрожене особе. Можда не видите разлог да не будете у контакту са наизглед здравом особом, али ту вреба највећа опасност.
Предузмите мере које умањују ризик да оболите од Корона вируса
Уколико се налазите у повећаном ризику од разболевања од Корона вируса због ваших година или хроничних здравствених проблема, припремите се да испратите следеће мере:
- Свакодневна опрезност у понашању, подразумева физичку удаљеност, избегавање непотребних и непроверених контаката и излазака из куће осим у неопходним ситуацијама.
- Продужен је рок за прописану терапију, тако да не морате да идете код свог лекара
- Имајте у кући средства и лекове која се набављају без рецепта за третирање повишене температуре и других симптома.
- У кући имајте намирнице у количини која Вам је неопходна бар за 2 седмице, које ћете чувати према прописима .
- Избегавајте контакте, чак и са онима који су наизглед здрави,они могу бити преносиоци вируса.
- Појачајте свакодневну хигијену у правцу чешћег, дужег и детаљнијег прања руку - пре и после јела, кашљања, брисања носа или чак и краткотрајног боравка на јавном месту. Уколико вам нису у тим тренуцима доступни сапун и вода користите средства за санитацију која садрже најмање 70% алкохола. Уколико сте боравили ван куће дезинфикујте ђонове ваше обуће, пролуфтирајте јакне, оперите ствари у редовном прању веша у веш машини.
- Избегавајте додиривање површина и предмета на јавним местима: дугмиће у лифту, кваке на вратима и прозорима, рукохвате на степеништу. Уколико додирујете такве површине и предмете носите једнократне рукавице или барем папирном марамицом заштитите прсте и дланове. Избегавајте додиривање очију, носа итд
- Очистите и дезинфикујте Ваш дом, посебно места учесталог додиривања: прекидаче за светло, столове, кваке, полице, радне површине у кухињи, телефоне, даљинске управљаче, тастатуре на компјутеру, мобилне телефоне, тоалете, итд.
- Корисите услуге доставе намирница и неопходних потребштина телефонским или он лајн наручивањем.
Уколико се разболите:
- Ступите у контакт са Вашим изабраним лекаром
- Одредите особу која се може бавити Вама у таквим околностима. Они треба да буду упознати са Вашим здравственим стањем, лековима које користите, и стању у ком се налазите у том тренутку.
Старије особе и особе са нарушеним здрављем су значајно подложније настанку последица и смртног исхода услед Корона вируса. Имуни систем се током година мења и организам се теже бори са болестима и инфекцијама. Угрожени су и сви они који имају озбиљне здравствене проблеме, без обзира на године. Старији људи често имају више стања и болести што их чини подложнијим компликацијама и неповољном исходу за инфекције Корона вирусом.
Будите најбољи за себе, а тако ћете бити и за друге.